Srebrne kolczyki z pięknym agatem. Próba 925. LXER003AA

LXER003AA

Nowy produkt

Waga: 5,4 g

Długość 3,3 cm

Srebro próby 925. Wyprodukowane w gdańskiej pracowni jubilerskiej.


Przyjmujemy zamówienia telefonicznie 794 335 172

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje już w magazynie

86,00 zł brutto

Więcej informacji

Agat już od ponad 3000 lat był pożądanym kamieniem jubilerskim stosowanym nie tylko do ozdabiania biżuterii, ale również do wykonywania pieczęci oraz naczyń. Dzisiaj popularność tego kamienia półszlachetnego nie zmalała i nadal używa się go do wykonywania przedmiotów artystycznych i dekoracyjnych, jako podstawowy element do wyrobu bransoletek i naszyjników z kamieni naturalnych oraz jako kamień warstwowy do gemm. Agat to kamień wyjątkowy – jego wielowarstwowość pozwala na wykorzystywanie go w gliptyce, czyli sztuce rzeźbienia w kamieniach, a niepozorna szara postać kamienia w jego naturalnej formie sprawia, że obok diamentu nie zalicza się go do kamieni barwnych.

Agaty, czyli minerały pełne siły

Agaty są jednymi z najbardziej popularnych w świecie biżuteryjnym minerałów. Nie sprawiają problemów przy obróbce, mają interesującą warstwową budowę i na rynku dostępne jest wiele wersji kolorystycznych tego kamienia. Możliwości sztucznego barwienia pozwalają na tworzenie z nim w roli głównej dowolnych połączeń wielu intensywnych barw.

Agat jest minerałem półszlachetnym, który w swojej naturalnej postaci ma zabarwienie brunatno-szare. Zbudowany jest z wielu warstw, stąd przejścia tonalne jego barw. Najczęściej spotykany jest kolor szary, różowy i brunatny, jednak po poddaniu naturalnej geody procesom barwienia, otrzymamy wersję o zabarwieniu zielonym, błękitnym czy żółtym. 

Obróbka agatu

Agat w postaci geody dzielony jest na mniejsze części pomocy pilarki z tarczą diamentową. Zastosowanie diamentu jest konieczne ze względu na wysoką twardość agatu. Właściwą formę otrzymuje poprzez szlifowanie wstępne szlifierką karborundową. Właściwe szlifowanie odbywa się przy użyciu tarcz z piaskowca a polerowanie za pomocą wałków z drewna bukowego lub innego tworzywa.

Historia tego minerału

Jego nazwa wywodzi się od miejsca, gdzie wydobywano go od wieków – rzeki Achates w południowej części Włoch. W czasach starożytnych agat wykorzystywano do robienia amuletów. Poza tym był on materiałem na pieczęci. Dzięki ciekawej warstwowej strukturze, sięgano po niego również przy różnego rodzaju pracach zdobniczych, chociażby przy tworzeniu ołtarzy. Płaska powierzchnia agatu oszlifowanego z jednej strony jest pięknym materiałem ozdobnym. Tak jak i dziś, minerał ten był bardzo pupularnym materiałem, z którego tworzono biżuterię.


Agaty – kamienie półszlachetne, kamienie jubilerskie,, biżuteria handmade

Znaczenie i właściwości agatu

Według ezoteryki jest symbolem równowagi i harmonii. Wpływa na poprawę koncentracji i pewności siebie. Warto nosić ten kamień, jeżeli pragniemy odsunąć od siebie złe emocje i zastąpić je energią do działania i pójścia do przodu. Agaty są minerałami idealnym dla osób, które są nastawione na rozwój zarówno emocjonalny jak i intelektualny.

Rodzaje agatów

W zależności od wzoru, rysunku i struktury agatu, możemy wyróżnić wiele jego charakterystycznych odmian:

Agat kamień oczkowy

ma kształt kolisty, charakteryzuje się rysunkiem w kształcie pierścienia o punkcie centralnym wyglądającym jak oko.

Agat kamień wstęgowy

ma charakterystyczny dla agatu kształt migdała, do którego zewnętrznej warstwy przebiegają równolegle wstęgi


Agat lodowy, Agat ognisty, biżuteria handmade, kamienie ozdobne, kamienie jubilerskie, kamienie naturalne

Agat kamień ognisty

jest nieprzezroczysty, charakterystyczny wygląd nadaje mu załamanie barw powstałe na wrostkach

Agat kamień mszysty

jest prześwitującym chalcedonem z przypominającymi mech wrostkami

Agat kamień dendrytowy

jest bezbarwnym, ewentualnie białawym chalcedonem z dendrytami

Barwy agatu

W zależności od naturalnej barwy, agat posiada zróżnicowane właściwości. Najistotniejsze jest oczywiście to, w jakich połączeniach wykorzystamy dany kolor. Zdarza się, że kamień ten ma specyficzne nierówności w swojej strukturze, dlatego należy go bardzo ostrożnie łączyć w obrębie różnych barw i materiałów.


Agaty – kamienie półszlachetne, kamienie jubilerskie, idealne do tworzenia biżuterii handmade

Oto kilka najciekawszych kolorów i ich możliwości do wykorzystania:

Błękitny agat 

elegancki, chłodny, neutralny. To kamień, który uspokaja i poprawia komunikację, dlatego biżuteria z nim w roli głównej to znakomita propozycja dla osób, które występują publicznie i mają za zadanie zainteresować innych tym, co prezentują. Natomiast w srebrnej oprawie prezentuje się wytwornie i niezwykle elegancko.

Agat różowy

pomaga w dobrych kontaktach z bliskimi i we wzajemnym rozumieniu. W biżuterii bladoróżowy agat znakomicie sprawdza się w delikatnym, romantycznym wydaniu. Z kolei w ciemnym kolorze fuksji jest elementem dominującym w całej stylizacji.

Odmiana agatu zielona

to dobry kamień dla osób, które zmagają się z trudnymi sprawami i muszą rozwiązywać sytuacje problematyczne. Biżuteria z zielonymi koralikami sprawdza się w swobodnym, casualowym wydaniu bądź w wersji eleganckiej, w połączeniu z metalami szlachetnymi.