Srebrna zawieszka - kamień Ametyst. Próba 925. LXNE033AM

LXNE033AM

Nowy produkt

Waga: 1,3 g

Srebrna zawieszka z  pięknym Ametystem. Próba 925.

Srebro próby 925. Wyprodukowane w gdańskiej pracowni jubilerskiej. Próba. Certyfikat.

Przy problemach z zakupem (brak adresu a-mail lub inne techniczne niejasności) wystarczy zatelefonować na numer 505930212.

Można też wysłać sms z kodem. Nasz konsultant skontaktuje się i pomoże w zakupie.

Tel. czynny całą dobę.

Więcej szczegółów

1 Przedmiot

33,00 zł brutto

Więcej informacji

Ametyst pochodzenie nazwy

Nazwa tego kamienia pochodzi z greckiego i oznacza w dosłownym tłumaczeniu „trzeźwy”. W Grecji wierzono, że picie wina z kielichów wykonanych z ametystu zabezpieczało pijących przed upijaniem się. Fioletowy czy purpurowy odcień czar ametystowych sprawiał, że nawet nalana do niego woda nabierała odcieni wina, z czego korzystali czasem bardziej wstrzemięźliwi Grecy. Czasami dodawano do kielichów także ametyst w formie sproszkowanej by nadał koloru napitkowi i zabezpieczył przed upiciem.

Grupa: kamień szlachetny kwarc
Ametyst wzór chemiczny: SiO2 – dwutlenek krzemu
Połysk: szklisty
Ametystowy kolor: purpurowy, wrzosowy, fioletowy.
Twardość w skali Mohsa: 7
Gęstość: ok. 2,65 g/cm³

Ametyst dawniej i dziś

Kamień ametyst znany był już od starożytności i używany jako amulet o wielkiej mocy, szczególnie dla ludzi ze słońcem w znaku Strzelca. Chronił nie tylko przed złym okiem, ale przynosił szczęście we wszystkich sferach życia. Ze względu na swój fioletowy kolor, barwę boga mórz Neptuna, został też uznany za znakomity talizman dla osób urodzonych w znaku Ryb lub Raka. Wierzono, że najskuteczniej działa noszony na szyi w całości, bez przekłuwania. Wzmianki o ametyście można spotkać także w Biblii, a od średniowiecza stał się wysoko ceniony wśród dostojników kościelnych i noszony w pierścieniach albo wkomponowany w przyozdabiające szaty krzyże. Św. Hildegarda zalecała pocierać językiem kamień i potem zmienioną chorobą skórę w celu jej wyleczenia. Zachęcała też kobiety ciężarne aby nosiły ametysty na biodrach. Miało to zapewnić zdrowie i mądrość ich dzieciom.

Ametyst znany był od wieków także w Polsce. Ciekawostką może być fakt, że Kazimierz Wielki został pochowany z ametystem na palcu. Ten kamień zresztą często gościł w klejnotach władców, a później stał się coraz bardziej popularny i dostępny dla innych. Zaczęto używać go do wyroku broszek, naszyjników, pierścionków i innej biżuterii. Obecnie symbolizuje głęboką czystą miłość i harmonię. Jest kamieniem łagodzącym stres, usuwającym zmęczenie i pomagającym w opanowaniu silnych emocji.